Mistrovství ČR 2014 dorostu, Most

palka

Mistrovství ČR jednotlivců dorostu pro rok 2014.

         Díky svým výsledkům v sezoně se mezi 40 účastnic Mistrovství ČR jednotlivců dorostu probojovaly Kateřina Rozínková (12.na žebříčku ČR) a její sestřenice Monika Rozínková (35.na žebř. ČR). Systém mistrovství je jednoduchý – vyřazovací na jednu porážku, pouze ve dvouhře prohra v prvním kole znamená účast v soutěži útěchy o 17. - 40. místo. Pro Kateřinu to byl poslední turnaj mezi dorostenkami, od příští sezony už bude patřit mezi ženy. Doufali jsme, že se jí podaří zakončit mládežnické účinkování nějakým dobrým umístěním. Herně na to určitě měla. Monika bude v dorostu ještě dvě sezony.

 

             Trenér Šplíchal s hráčkami cestoval na sever Čech v pátek odpoledne. Okolo 19 hodiny se ubytovali v Hotelu CASCADE v centru Mostu. Po večeři krátké seznámení s losem všech soutěží a pak už jen každá se svými myšlenkami usíná.

 

            Výprava rodičů a sourozenců vyráží v sobotu v 6 hodin ráno z Dobrého a po ranní kávě na benzince před Lovosicemi přijíždí pár minut před devátou hodinou k Městské sportovní hale v Mostě. Tato monumentální stavba z 80let minulého století dostala nedávno nový kabát a také uvnitř doznala spoustu změn. Už tolik nepřipomíná socialistickou stavbu ale je velmi účelně přizpůsobená pro současné potřeby několika sportů. Na chodbách, ve vlastní hale i v hledišti narazíte hlavně na velké fotografie pomalovaných tváří hráček místního házenkářského družstva žen, které patří k nejlepším v ČR a kterému se prý říká „Černí andělé“. Při představě zaplněné a bouřící strmé tribuny, tvořící typický kotel okolo palubovky, cítíte chvění po celém těle. Diváci zde prý dokáží vytvořit skvělou atmosféru. Zázemí zde ale mají také boxeři a oddíl stolního tenisu. Město Most díky podpoře sportu kandiduje na titul evropské město sportu 2015. My ale přijeli kvůli stolnětenisovému turnaji nejlepších 40 dorostenek a 56 dorostenců z celé ČR o jiný titul – Mistra ČR. Jen krátce ještě zavzpomínáme na rok 2008, kdy přímo zde vybojovaly dvě naše hráčky na Mistrovství ČR staršího žactva celkem 5 medailí, vč. nejcennějšího zlata z dvouhry Daniely Rozínkové.

 

 

            Slavnostní nástup se koná přesně v 9 hodin, se státní hymnou a projevy zástupců svazu a města. Následně se spouští boje chlapců a v 9,45 hodin čeká první ostrý zápas i naši výpravu. Monika nastupuje na stole č. 12 proti soupeřce sice žebříčkově slabší, ale… Mistrovství je specifický turnaj kdy rozhoduje momentální forma a psychická pohoda a mažou se více než jinde rozdíly v dlouhodobé výkonnosti. Monika výhrou 3-1 na sety potvrzuje, že zvládá takový tlak a v klidu se proto může připravovat na další kolo. To se již bude hrát na čtyři vítězné sety, ale los, který při daném sytému také dokáže potrápit, jí přisoudil první nasazenou a českou jedničku v rakouském Linci trénující Kristýnu Štefcovou.

 

To ale až po prvních kolech čtyřher. Nejprve smíšená s partnery Koldasem (Zlín, Monika) a Bútorou (Praha, Kateřina). První pár vítězí 3-1 nad Valentou (Kladno) a Bošinovou (Vlašim), druhý prohrává 0-3 s Bubnem (Hradec Kr.) a Beranovou (Vlašim). Evidujeme první ztrátu. V 11,15h už opět nastupují za stoly, tentokrát na č. 10 a 11. Kateřina s Denisou Hoškovou (Slavoj Praha) patří k širšímu okruhu favoritů, Monika s Luňovou (Jižní Město) outsiderům. Trenér Šplíchal usedá mezi oba stoly, aby mohl poradit oběma párům. První sety výhry. Zatímco Kateřina s Denisou vítězí s přehledem i v dalších dvou setech, Monika s Veronikou ztrácejí půdu pod nohama. Trenér sahá na záchrannou brzdu v podobě time autu v polovině čtvrtého setu, ale vývoj se nemění. Evidujeme druhou ztrátu.

 

Pokračování hned ve 12,15h kdy Kateřina s Hoškovou ve čtyřhře proti sehranému, ale hratelnému mladému havířovskému páru Petrovová, Čechová. Zápas bohužel nezvládají = 1-3. Těžko se dá vyhrát proti ambicioznímu mládí, když nejste zcela soustředění, stále se divíte a prohlížíte si pálku (Hošková), nebo si prohlížíte pálku a divíte se (Kateřina) nebo hrajete pasivně a bojíte se, že zkazíte (obě). Konečné 9. - 16. místo je zklamáním, ještě více ale předvedený výkon. Bohužel zklamání není konec. Ihned po skončení čtyřhry nastupuje Kateřina k utkání ve dvouhře proti hradecké Kozákové. Zde si los trošku zažertoval, protože ze všech hráček postavil proti sobě dvě ze tří přítomných dorostenek z Královéhradeckého kraje. Tereza Kozáková je o tři roky mladší a mimo jiné úspěchy je také držitelkou titulu Mistr ČR ve dvouhře mladších žákyň z roku 2011. Přesto herní kvalita a zkušenosti hovoří pro Katku. Ta ale v prvním setu kupí chyby hlavně z forhendové strany a uvolní se až za stavu 5-10. To bohužel nestačí a prohrává 7-11. Po pár slovech trenéra nastupuje ke druhému setu viditelně odhodlaná, ale dvě prasátka z prvních tří míčků ji o to rychle připraví. Uvolnění přichází až za stavu 0-7. Jenže to zase nestačí a set prohrává 7-11. Opět pár povzbudivých slov trenéra, něco ve smyslu „nepanikař, hraje se na čtyři vítězné sety, stále je o co hrát“. Nástup ke stolu, první výměna a prasátko! A opět nastupuje ustrašený a bojácný herní projev. Uvolní se opět až za stavu 5-10. Podaří se jí ale srovnat na 10-10. To by ji mělo povzbudit a soupeřku nahlodat. Dvěma chybami z forhendu se ale o možnost využít situace sama připraví. Za stavu 0-3 na sety už opravdu není co ztratit. Zdá se, že to Katka pochopila. Od počátku čtvrtého setu se tlačí do aktivní hry a soupeřku přehrává. Že to je správná cesta ukazuje růst bodů na jejím kontě až do stavu 10-7. Další výměny jsou ale ve stejném duchu jako první tři sety – pasivní hra a čekání na chybu Kozákové. Žádná ale nepřichází a to hlavně proto, že Katka kazí druhý maximálně třetí míček ve výměně. Za stavu 10-10 již není co poradit. Kazí blok z bekhendu (10-11) a jednoduchý pink posílá za stůl. Je konec. Na poslední zápas mezi dorostenkami se bude snažit co nejrychleji zapomenout.

 

Monika mezitím prohrála se Štefcovou. Sice 0-4, ale se ctí. Během hodiny nastupuje ještě v soutěži útěchy. Nad její síly je ale Rusnáková z Frýdlantu nad Ostravicí, která nakonec celou útěchu vyhrává. Štefcová také později dokazuje, že je nejlepší a obhajuje titul z loňského roku – gratuujeme !!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

My se jdeme nadýchat čerstvého vzduchu. Nějak v té hale ztěžknul. Máme čas do 19 hodin, tj. skoro čtyři hodiny. Poslední v soutěži je Monika s Tomášem Koldasem v mixu a večer je čeká čtvrtfinálové utkání proti třetímu nasazenému páru Kmeťová, Kučera. Zlepšíme si náladu, vždyť naši hokejisté hrají v Minsku proti Dánům. S Jágrem to musíme zvládnout. Místnost s televizí je zaplněná těmi co právě nehrají zápas nebo nefandí. Rozpačitá, ale vcelku pozitivní nálada panuje do 15 minuty třetí třetiny. Pak už jen ty rozpaky.

 

 Před 19 hodinou opět usedáme do hlediště. Monika s Tomášem se snaží, ale na favorizované soupeře nestačí. Pro ně je konečné 9. - 16. místo úspěch. Hala se mezitím vyprázdnila, odjeli ti co už skončili. Popřejeme štěstí některým co zůstávají do zítřejších semifinálových a finálových bojů a vyrážíme k domovu. Dobré nás vítá deštěm po 22 hodině. Zítra je nový den a přijdou i další zápasy.

Jan Rozínek

 

Автор :