16. kolo Extraligy žen

V první polovině soutěže fialky v domácím utkání v krajském derby  podlehly 4:6 a tak pro šanci na lepší výchozí pozici do play off chtěly vyhrát a navíc lepším poměrem. Královéhradecké derby má však vždy ještě trochu jiný náboj a nic není dopředu rozhodnuté.

/

Hned úvod utkání potvrdil očekávaný předpoklad o vyrovnanosti zápasů a také o tom, že v derby se stírají rozdíly v dlouhodobé výkonnosti. Hned první zápas hrála Daniela Rozínková v Kozákovou na pět setů, přestože v žebříčku ČR žen je mezi nimi 46 míst a měla by tak být  favoritem. Kristýna Štefcová pak nedokázala, až na ten druhý, zvládnout koncovky setů a podlehla domácí jedničce Stachové. Třetí zápas nabídl opět pětisetový souboj, který lépe zvládla domácí Mynářová a zajistila tak svému týmu průběžné vedení 2:1 po první sérii zápasů.

Čtvrtá dvouhra mezi Stachovou a Rozínkovou nabídla přítomným divákům často nevídané drama i překvapivé rozuzlení a jak se později ukázalo, znamenala zlom v celém utkání. Rozínková vedla celý první set, ale v koncovce měla první setbol domácí hráčka. Dokázala ho odvrátit a následně proměnit ten svůj. Druhý set ovládla, ale ve třetím se zase stejně dařilo soupeřce. Čtvrtý byl vyrovnaný od počátku do konce. První setbol neproměnila Stachová, pak  si Daniela postupně vybojovala čtyři mečboly, ale nevyužila je. Naopak domácí hráčka uhrála tři míčky v řadě a zápas poslala do pátého setu. Hradečtí příznivci věřili, že teď už jejich jednička zápas nepustí, hostující doufali, že hru Rozínkové neproměněné mečboly nepoznamenají. Ta byla ale od prvního míčku odhodlanější, přesnější a přidávala postupně jeden bod za druhým. Zápas ukončila málo vídaným skore rozhodujícího setu 11-0 a srovnala tak stav utkání na 2:2.

Vývoj utkání se změnil, žádné další pětisetové drama se už nekonalo. Zdena Blašková poskytla Kozákové menší šanci pouze ve třetím setu (3-0) a její sestra Dagmar, která vystřídala Štefcovou, bojovným a sebevědomým výkonem předčila domácí Mynářovou 3-1. Doberské fialky šly do vedení 4:2 a domácí byly viditelně otřeseny. Když následně v souboji jedniček Zdena Blašková vedla nad Stachovou 2-0 na sety a 3-0 ve třetím, domácí hráčka bez viditelných zdravotních problémů zápas skrečovala. Hlavní rozhodčí tedy vyhlásil další dvouhru Mynářová vs. Rozínková, ale domácí dvojka se šla dožadovat vystřídání. Protože zápas už byl vyhlášen a ona do něho nechtěla nastoupit s odůvodněním obavy o zdravotní stav svých zad, byl rozhodčí nucen v souladu s řády zápas skrečovat ve prospěch soupeřky. Tím hostující hráčky dosáhly šestého bodu a utkání bylo ukončeno.

„Je pouze spekulací, jak se nepříznivý vývoj podílel na podivném konci tohoto, až do těch chvil velmi kvalitního, utkání. Faktem ale zůstává, že naše výhra byla zasloužená a že v tabulce nám pomohla k plánovanému konečnému umístění do šestého místa. Hráčky si zaslouží velkou pochvalu za zvládnutí tohoto těžkého utkání“.